Klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Datum publikace: 20.6.2022

Riziko, že zakousnuté klíště může přenášet klíšťovou encefalitidu, je asi 1:25, promořenost klíšťat v ČR se ale liší v závislosti na lokalitě a v některých ohniscích nákazy procento infikovaných jedinců násobně stoupá. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Daří se mu také na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Méně se jich vyskytuje v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí s minimem porostu.

 

Co se týče počasí, zrovna procházíme ročním obdobím, které těmto cizopasníkům nejvíce sedí. Aktivitu klíšťat průběžně monitoruje Státní zdravotní ústav a podle jeho předpovědi v těchto dnech platí nejvyšší riziko nákazy po celé České republice. Obecně rozšířený mýtus, že nebezpečí infekce hrozí především v létě, není pravdivý – klíšťata nemají ráda sucho a vysoké teploty, nejrizikovější období roku proto představují jaro a podzim. 

 

Klíšťová encefalitida nejčastěji probíhá ve dvou fázích. Po inkubační době, která může trvat od čtyř do 28 dní, se objeví nespecifické příznaky jako jsou horečka, malátnost, bolest hlavy, nevolnost, zvracení a bolest svalů, které přetrvávají asi 5 dní. Přibližně po jednom týdnu bez příznaků, se u některých infikovaných rozvinou neurologické příznaky, tedy meningitida, encefalitida nebo meningoencefalitida. Smrtnost závisí na podtypu viru: v Evropě se uvádí 0,5 % až 2 % u lidí, u kterých se rozvine neurologické onemocnění.

 

Česká republika je zemí, kde je dlouhodobě nejnižší proočkovanost proti klíšťové encefalitidě.  Zatímco v sousedním Rakousku tvoří téměř 80 procent, z Čechů je proti tomuto onemocnění očkována přibližně třetina lidí. Není proto divu, že počty případů onemocnění klíšťovou encefalitidou patří dlouhodobě k nejvyšším v Evropě.

 

Spolehlivou specifickou prevencí je očkování. Ochrana se vytvoří u 99% naočkovaných. Očkování není povinné, ale je doporučeno všem lidem v riziku nákazy. Očkovat se mohou dospělí i děti v kterémkoliv období roku. Základní očkování sestává ze tří dávek. První přeočkování je za 3 roky, další přeočkování po 5 letech. Ve spojitosti s klíšťovou encefalitidou se vyšetřují dva druhy protiáltek – IgM a IgG protilátky. Hladina IgG protilátek ukazuje míru imunitní ochrany, kterou získáváme očkováním a stanovuje se v případě, kdy je potřeba zjistit, zda je vakcinace účinná. Taková situace nejčastěji nastává v případě, kdy jsme promeškali stanovený termín pravidelného přeočkování.