Měsíc bez alkoholu? Zlepšení zdraví, úbytek váhy, ale také návyk pít méně

Datum publikace: 31.1.2022
Suchý únor je v Česku čím dál tím populárnější. Zdravotní benefity měsíční abstinence jsou logické už na první pohled vzhledem k tomu, že pití alkoholu zvyšuje riziko řady nemocí, včetně rakoviny a kardiovaskulárních chorob. A vědci to potvrzují: alespoň čtyři týdny bez sklenky mají podle nových studií pozitivní vliv nejen na celý organismus, ale také na psychiku. Jaké jsou největší přínosy konkrétně?

Pozitivní vliv na organismus
Dopady na naše zdraví jsou zřejmé už po prvním týdnu bez alkoholu. Po relativně krátké době se zlepšuje schopnost hydratace organismu, která vede k lepším fyzickým výkonům a ke snížení frekvence bolestí hlavy. Po dvou týdnech se mimo jiné optimalizuje funkce žaludeční sliznice a tvorba žaludečních kyselin, pálení žáhy už není tak časté. Tři týdny abstinence s sebou přinášejí významné snížení rizika mrtvice a srdečních příhod, pokles krevního tlaku, lepší funkci ledvin a dokonce lepší kvalitu zraku.
Pokud vydržíte celý měsíc, ocení to především vaše játra, která se podílejí na více než 500 revitalizačních procesech v organismu. Odstraňují nečistoty z těla, hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Produkují žluč, čímž pomáhají trávení. Produkují některé hormony a některé hormony likvidují (inzulin, steroidní hormony). Jsou zásobním orgánem glykogenu, železa, některých vitamínů a minerálů.
„Pokud bychom abstinenci striktně drželi delší dobu, nejlépe spojenou s nějakou očistnou kúrou zaměřenou na snížený příjem cukrů a tuků, pak se nám s velkou pravděpodobností zlepší všechny laboratorní parametry. To značí, že měsíc bez pití má velmi pozitivní vliv na celkový stav organismu,“ říká Jana Šimková z Laboratoře klinické biochemie a hematologie AeskuLab v Hradci Králové.
 
Lepší psychická pohoda
 Fyzický stav má samozřejmě vliv i na naši psychickou pohodu. A nejen to: už krátce po začátku „suchého únoru“ se nám zlepšuje kvalita spánku, což má vliv na množství energie v průběhu dne. Dva nejdůležitější cykly – REM fáze, ve které je mozek velmi aktivní, často i více, než když jsme vzhůru, a usínání, tedy přechod mezi bděním a spánkem. Zmíněné cykly jsou méně narušeny, takže se budete každé ráno cítit jasnější a bdělejší.
 
Celkem 93 procent účastníků britského výzkumu uvedlo, že na konci měsíce bez alkoholu zažili pocit úspěchu. Po měsíci bez alkoholu také většina lidí zaznamenala úbytek váhy, což vede ke zvýšení sebevědomí. Benefitem, který nám také zvedne náladu, jsou ušetřené peníze – v případě těch, kteří alkohol jinak konzumují pravidelně a ve větší míře, se jednalo o částky v řádu tisíců korun.

Naučíte se pít méně
Výzkum, který vedl doktor Richard de Visser z University of Sussex, zjistil, že ti, kteří na měsíc odložili láhev s alkoholem, snížili přísun alkoholu i v dalším průběhu roku.
Tým doktora De Vissera analyzoval data, která shromáždil od účastníků ve třech online průzkumech. Studie se zúčastnilo celkem 1715 lidí a na základě jejich údajů výzkumníci zjistili, že vynechání alkoholu na jeden měsíc pomohlo zúčastněným snížit počet dní pití v následujícím období: počet dní v týdnu s alkoholem klesl z průměrných 4,3 dne v týdnu na 3,3. Také se tolik neopíjeli: míra nadměrného pití se snížila z 3,4 případů za měsíc na 2,1 v průměru. Jinými slovy, po měsíční abstinenci se lidé naučili pít méně. Z průměrné spotřeby 8,6 jednotek alkoholu za den přešli na 7,1 jednotek.
 
Studie britských vědců v číslech
93 procent účastníků uvedlo, že na konci měsíce bez alkoholu zažili pocit úspěchu
88 procent ušetřilo peníze, které by jinak utratili za nápoje
82 procent účastníků uvedlo zvýšené povědomí o svém vztahu k alkoholu
80 procent cítilo, že má své návyky ohledně pití víc pod kontrolou
76 procent pochopilo, kdy cítili větší pokušení pít a proč
71 procent účastníků seznalo, že alkohol k zábavě nepotřebují
71 procent uvedlo, že v noci lépe spí
70 procent uvedlo lepší celkový zdravotní stav
67 procent pocítilo větší energii v práci i při běžných činnostech
58 procent účastníků redukovalo svou hmotnost
57 procent uvedlo, že se lépe soustředí
54 procent uvedlo, že si všimli lepšího zdraví pokožky