Laboratoř forenzní a lékařské genetiky

AeskuLab Brno

Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Od fúze společnosti s holdingem AeskuLab (od 31.3.2016), sídlí laboratoř na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně.

O laboratoři:
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Po fúzi s AeskuLab sídlí na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně. V roce 2017 došlo ke konsolidaci genetických vyšetření v rámci společnosti AeskuLab do brněnské laboratoře.
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky Aeskulab, k.s. jako jedno z mála genetických pracovišť v České republice nabízí vyšetření z oblasti forenzní i lékařské genetiky. Navíc se pyšníme i znaleckým pracovištěm v rámci oddělení forenzní genetiky, zapsaným v I. Oddíle seznamu znaleckých ústavů pro obor Zdravotnictví a obor Kriminalistika, a nabízet tak vyšetření spadající do oblasti identifikace osob a jejich příbuznosti, tzn. stanovení paternity, příbuzností i forenzní genetická vyšetření pro orgány činné v trestním řízení, včetně zajištění a dokumentace biologických stop.

V rámci oddělení lékařské genetiky pak naše laboratoř nabízí široké portfolio vyšetření, která nacházejí svá uplatnění v mnoha různých oblastech současné medicíny. Nabízíme tak nejmodernější genetické testy uplatňující se v gynekologii, hematologii, hepatologii, kardiologii, revmatologii, gastroenterologii, reprodukční medicíně, alergologii a imunologii, neurologii, onkologii a mnoha dalších oborech. Nabízíme genetická vyšetření nejčastějších mutací a polymorfismů (např. trombotické faktory, laktózová intolerance, fruktózová intolerance, hemochromatóza, cystická fibróza, spinální muskulární atrofie, vyšetření mikrodelecí na chromozomu Y) a predispozicí (např. celiakie, Bechtěrevova nemoc – ankylozující spondylitida, narkolepsie, ateroskleróza). Nabízíme však i vysoce specializované genetické vyšetření (dědičné riziko vzniku karcinomu prsu a vaječníků, vyšetření rizika rozvoje karcinomu děložního čípku, prelinguální hluchota, Crohnova choroba, Wilsonova nemoc a další). Kompletní seznam prováděných genetických vyšetření najdete v záložce “Přehled vyšetření lékařské genetiky”.
Stále se snažíme zavádět nejmodernější genetické postupy v rámci PCR diagnostiky, MLPA i sekvenování a rozšířit tak naše portfolio o další vyšetření vycházející z nejnovějších výzkumných poznatků a klinických studií. Naše nejnovější vyšetření také vychází ze současných snah personalizované medicíny léčit pacienta na základě jeho genetické výbavy.
 

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty a lékaře

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty

Škrobárenská 502/1
Brno
617 00
Klientské centrum: 800 737 383

Vedoucí laboratoře

Mgr. Jan Ištvánek, Ph.D.
istvanek.jan@aeskulab.cz