Laboratoř forenzní a lékařské genetiky

AeskuLab Brno

Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Od fúze společnosti s holdingem AeskuLab (od 31.3.2016), sídlí laboratoř na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně.

O laboratoři:
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Po fúzi s AeskuLab sídlí na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně. V roce 2017 došlo ke konsolidaci genetických vyšetření v rámci společnosti AeskuLab do brněnské laboratoře.
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky Aeskulab, k.s. jako jedno z mála genetických pracovišť v České republice nabízí vyšetření z oblasti forenzní i lékařské genetiky. Navíc se pyšníme i znaleckým pracovištěm v rámci oddělení forenzní genetiky, zapsaným v I. Oddíle seznamu znaleckých ústavů pro obor Zdravotnictví a obor Kriminalistika, a nabízet tak vyšetření spadající do oblasti identifikace osob a jejich příbuznosti, tzn. stanovení paternity, příbuzností i forenzní genetická vyšetření pro orgány činné v trestním řízení, včetně zajištění a dokumentace biologických stop.

V rámci oddělení lékařské genetiky pak naše laboratoř nabízí široké portfolio vyšetření, která nacházejí svá uplatnění v mnoha různých oblastech současné medicíny. Nabízíme tak nejmodernější genetické testy uplatňující se v gynekologii, hematologii, hepatologii, kardiologii, revmatologii, gastroenterologii, reprodukční medicíně, alergologii a imunologii, neurologii, onkologii a mnoha dalších oborech. Nabízíme genetická vyšetření nejčastějších mutací a polymorfismů (např. trombotické faktory, laktózová intolerance, fruktózová intolerance, hemochromatóza, cystická fibróza, spinální muskulární atrofie, vyšetření mikrodelecí na chromozomu Y) a predispozicí (např. celiakie, Bechtěrevova nemoc – ankylozující spondylitida, narkolepsie, ateroskleróza). Nabízíme však i vysoce specializované genetické vyšetření (dědičné riziko vzniku karcinomu prsu a vaječníků, vyšetření rizika rozvoje karcinomu děložního čípku, prelinguální hluchota, Crohnova choroba, Wilsonova nemoc a další). Kompletní seznam prováděných genetických vyšetření najdete v záložce “Přehled vyšetření lékařské genetiky”.
Stále se snažíme zavádět nejmodernější genetické postupy v rámci PCR diagnostiky, MLPA i sekvenování a rozšířit tak naše portfolio o další vyšetření vycházející z nejnovějších výzkumných poznatků a klinických studií. Naše nejnovější vyšetření také vychází ze současných snah personalizované medicíny léčit pacienta na základě jeho genetické výbavy.
 

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty a lékaře

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty

Škrobárenská 502/1
Brno
617 00
Klientské centrum: 800 737 383

Vedoucí laboratoře forenzní a lékařské genetiky
Bioanalytik pro klinickou genetiku

Mgr. Jan Ištvánek, Ph.D.
istvanek.jan@aeskulab.cz

Mgr. Jana Nečasová
Zástupce vedoucího laboratoře forenzní a lékařské genetiky
Soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví genetika, bioanalytik pro klinickou genetiku
Mobil: +420 777 895 227
E-mail: necasova.jana@aeskulab.cz

Mgr. Alexandra Bittnerová
Bioanalytik pro klinickou genetiku
Telefon: +420 515 511 466
E-mail: bittnerova.alexandra@aeskulab.cz

Mgr. Tomáš Pexa
Soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví genetika, odborný pracovník v laboratorních metodách
Mobil: +420 602 581 828
E-mail: pexa.tomas@aeskulab.cz

Klinický genetik/lékař
Objednávky ke klinickému genetickému vyšetření a konzultace výsledků laboratorních vyšetření,
jsou možné s níže uvedenými pracovníky:

MUDr. Ditta Leznarová
vedoucí lékař 
Mobil: +420 602 779 259
E-mail: leznarova.ditta@aeskulab.cz

Provozní doba:
PO: 12:30-17:00
ČT: 12:30-17:00
V jinou dobu prosíme o laskavé domluvení náhradního termínu.


Ústav kvalifikovaný pro znaleckou činnost:
Mgr. Tomáš Pexa - pověřený řízením znaleckého pracoviště

Znalci v oboru zdravotnictví, specializace genetika:
Mgr. Tomáš Pexa
RNDr. Jana Matoušková

Znalci v oboru kriminalistika, specializace genetika:
RNDr. Jana Matoušková

Znalec v oboru kriminalistika, specializace vyhledávání, zajišťování a dokumentace stop:
Mgr. Jiří Myšinský